W sprawach karnych przegrana apelacja jest dla oskarżonego, jego rodziny oraz obrońcy zdarzeniem bardzo doniosłym, gdyż w zależności od kary orzeczonej przez sąd I instancji, może prowadzić do odbycia kary bezwzględnego pozbawienia wolności. W momencie utrzymania w mocy przez Sąd odwoławczy wyroku sądu I instancji, tego od którego apelacja została wywiedziona, wyrok staje się prawomocny i kara podlega wykonaniu. W zależności od treści zapadłego orzeczenia, skazanemu może przysługiwać prawo do wniesienia kasacji oraz sięgnięcie po instytucje prawa karnego wykonawczego, do których zalicza się, m.in. warunkowe przedterminowe zwolnienie, czy system dozoru elektronicznego.
Blog
W zakładce blog znajdziecie Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane nam pytania. Mamy nadzieję, że poniższe artykuły pomogą Państwu w problemach związanych z prawem karnym
Wybierz kategorie tekstów:
-
Wybierz kategorię
- Apelacja
- Artykuły
- Dobrowolne poddanie się karze
- Ekstradycja
- Kasacja
- Małoletni
- Postępowanie karne
- Postępowanie kasacyjne
- Postępowanie przed sądem
- Postępowanie przygotowawcze
- Prawa podejrzanego
- Prawa zatrzymanego
- Prawo karne
- Przestępstwa gospodarcze
- Rozprawa
- Sprawa Karna
- System dozoru elektronicznego
- Tymczasowe aresztowanie
- Warunkowe umorzenie postępowania
- Wyrok nakazowy
Warunkowe umorzenie postępowania nie jest skazaniem. Sąd w wyroku warunkowo umarzającym postępowanie stwierdza winę oskarżonego oraz poddaje go próbie, wynoszącej od roku do 3 lat. Osoba, wobec której wydano wyrok warunkowo umarzający postępowanie, jest osobą niekaraną. Powyższe wielokrotnie w swym orzecznictwie potwierdził również Sąd Najwyższy, wskazując, że nie ulega wątpliwości, że wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne nie ma charakteru wyroku skazującego.
Wielu klientów, na rzecz których kancelaria świadczy pomoc prawną, stawiało sobie pytanie, czy warto dobrowolnie poddać się karze? W naszej ocenie tak, jeśli są ku temu przesłanki, a proponowana przez prokuratora kara jest atrakcyjna w zestawieniu z ryzykiem kary, jaką może orzec sąd rozpoznając sprawę na rozprawie. Jeśli wina i okoliczności czynu nie budzą wątpliwości, a prokurator wraz z podejrzanym i jego obrońcą ustalił satysfakcjonujące warunki dobrowolnego poddanie się karze, to wniosek ten jest jak najbardziej zasadny, a pójście w proces skrajnie nielogiczne. Nie powinno natomiast kierować się wniosku o dobrowolne poddanie karze, w sytuacji, w której wina i okoliczności popełnienia czynu budzą wątpliwości lub ujawnią się inne okoliczności uzasadniające podjęcie obrony na rozprawie.
Wyrok nakazowy w postępowaniu karnym jest wyrokiem skazującym. Sąd na posiedzeniu bez udziału strony przesądza o winie oskarżonego oraz orzeka karę grzywny lub karę ograniczenia wolności. Wyrokiem nakazowym można skazać oskarżonego wyłącznie wtedy, gdy wina i okoliczności popełnienia czynu nie budzą najmniejszych wątpliwości.
Wyrok nakazowy w postępowaniu karnym jest orzeczeniem, w którym Sąd, na posiedzeniu, bez udziału strony, przesądza o winie oskarżonego oraz orzeka karę grzywny lub karę ograniczenia wolności. Sąd może wydać wyrok nakazowy na posiedzeniu wyłącznie wtedy, gdy na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego można stwierdzić, że wina oskarżonego i okoliczności popełnienia czynu nie budzą najmniejszych wątpliwości. Czy wyrok nakazowy jest ostateczny? Absolutnie nie, przysługuje od niego sprzeciw w terminie zawitym 7 dni od jego odebrania przez oskarżonego lub obrońcę.
Przestępstwo gospodarcze jest to czyn zabroniony przez ustawę pod groźbą kary, popełniony przeciwko obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi, papierami wartościowymi, środowisku, a także przestępstwa karne skarbowe. Przestępstwa gospodarcze określa się mianem tzw. white collar crimes (przestępstw białych kołnierzyków). Do przestępstw gospodarczych zaliczamy m.in. niegospodarność menadżerską (działanie na szkodę spółki), korupcja gospodarcza, wyłudzenie kredytu, wyłudzenie odszkodowania, pranie (brudnych) pieniędzy, udaremnienie lub utrudnienie zaspokojenia wierzyciela, pokrzywdzenie wierzyciela, zaspokojenie wyłącznie wybranych wierzycieli, łapownictwo w post. egzekucyjnym, niwelowanie dokumentacji działalności gospodarczej, wyzysk kontrahenta, zakłócenie przetargu publicznego, fałszowanie znaków identyfikacyjnych.
Wyrok sądu odwoławczego jest prawomocny z momentem jego ogłoszenia. Oznacza to, że nawet, jeżeli nie zgadzamy się z takim wyrokiem, będziemy musieli się do niego dostosować – jeżeli oskarżony do momentu jego wydania przebywał na wolności, a prawomocna stała się kara bezwzględnego pozbawienia wolności, skazany (od momentu wydania prawomocnego wyroku nie mówimy już o oskarżonym, tylko o skazanym, którego nie chroni już domniemanie niewinności) będzie musiał rozpocząć odbywanie kary. Od 1 […]
Dozór elektroniczny jako alternatywa do odbycia kary w zakładzie karnym: warunki, życie codzienne skazanego, równoważność z karą więzienia.
Zemła Szymański Adwokaci sp. j.: Specjalizacja w obronie karnych, obejmująca wszystkie etapy postępowania, od przygotowawczego do Sądu Najwyższego.
Kasacja w polskim prawie: nadzwyczajny środek zaskarżenia z opcją wstrzymania wykonania wyroku przez Sąd Najwyższy w wyjątkowych przypadkach.