W większości przypadków dane organu, do którego dyspozycji pozostaje zatrzymany wynikają z postanowienia o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu, protokołu zatrzymania lub też informacji ustnej przekazanej przez funkcjonariuszy Policji oraz innych służb. Na prośbę zatrzymanego należy powiadomić osobę dla niego najbliższą o fakcie pozbawienia go wolności. Głównym sposobem na uzyskanie informacji gdzie znajduje się osadzony – czy to w ramach zatrzymania, tymczasowego aresztowania, czy też celem odbycia kary pozbawienia wolności po prawomocnym wyroku, jest ustalenie drogą telefoniczną lub osobiście w: 1) prokuraturze, 2) jednostce Policji, 3) jednostce Policji w której znajduje się pomieszczenie dla osób zatrzymanych (tzw. PDOZ) 4) areszcie śledczym 5) zakładzie karnym – właściwym dziale ewidencji,6) sądzie stosującym tymczasowe aresztowanie, informacji czy wskazana osoba przebywa w tym miejscu i jest pozbawiona wolności. Można w tym celu również ustanowić obrońcę dla zatrzymanego, któremu organy postępowania muszą niezwłocznie udzielić powyższych wiadomości.
Jak się dowiedzieć gdzie jest osadzony?
Zasadniczym sposobem na uzyskanie informacji gdzie znajduje się osadzony – czy to w ramach zatrzymania, tymczasowego aresztowania, czy też celem odbycia kary pozbawienia wolności po prawomocnym wyroku, jest ustalenie drogą telefoniczną lub osobiście w:
- od funkcjonariuszy dokonujących zatrzymania, z prośbą o wskazanie do której jednostki Policji, Prokuratury lub innej służby zostanie przewieziony zatrzymany,
- prokuraturze,
- jednostce Policji oraz innej służby, która dokonywała zatrzymania,
- jednostce Policji w której znajduje się pomieszczenie dla osób zatrzymanych (tzw. PDOZ),
- areszcie śledczym,
- zakładzie karnym, areszcie śledczym – właściwym dziale ewidencji, informacji czy wskazana osoba przebywa w tym miejscu i jest pozbawiona wolności,
- biuro Informacji i Statystyki Służby Więziennej.
Zasadniczo z praktyki kancelarii wynika, że obrońcy takie informacje są udziela niezwłocznie. Każda osoba zainteresowana uzyskaniem takiej informacji powinna mieć przygotowane następujące dane: 1) miejsce i okoliczności zatrzymania 2) informacje, chociażby opisowe, na temat tego jaka jednostka Policji lub innej służby dokonywała zatrzymania i w związku z jakim zdarzeniem 3) imię i nazwisko zatrzymanego oraz imię jego ojca i PESEL.
Kolejnym sposobem jest zwrócenie się do biura Informacji i Statystyki Służby Więziennej, gdzie osoba najbliższa dla osadzonego może wnieść o udzielenie informacji, w której jednostce penitencjarnej przebywa jej bliski.
Można w tym celu również ustanowić obrońcę dla zatrzymanego, któremu organy postępowania muszą niezwłocznie udzielić powyższych wiadomości.
Jak dowiedzieć się czy ktoś został zatrzymany?
W przypadku faktycznego pozbawienia wolności, o fakcie zatrzymania powiadamia się osobę najbliższą wskazaną przez zatrzymanego. Następuje to wyłącznie w efekcie jego wyraźnego żądana. Odmiennie ma się sytuacja, w której zatrzymany takiego wniosku nie złożył – należy wtedy podjąć kroki celem ustalenia gdzie przebywa zatrzymany. Należy podjąć kroki opisane w punkcie powyższym, celem uzyskania informacji o faktycznym miejscu przebywania zatrzymanego. Z doświadczenia kancelarii wynika, że w większości przypadków dopiero adwokat-obrońca jest niezwłocznie powiadamiany o miejscu przebywania zatrzymanego i ma umożliwiony kontakt z zatrzymanym.
Poniżej przykładowa lista przydatnych stron, na których można szukać kontaktu do poszczególnych służb, celem ustalenia gdzie znajduje się osadzony.
- Służba więzienna – https://www.sw.gov.pl/
- Służba więzienna – Biuro Informacji i Statystyki: https://www.sw.gov.pl/jednostka/biuro-informacji-i-statystki
- Prokuratura – https://www.gov.pl/web/gov/katalog-jednostek?catalogId=catalog-prosecutors-office
- Policja – https://policja.pl/
Niniejszy wpis nie stanowi porady prawnej, każda sprawa karna powinna być analizowana indywidualnie.