Kradzież jest przestępstwem, jeżeli wartość skradzionej rzeczy ruchomej przekracza 500 złotych. W przypadku kradzieży lub przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej, której wartość nie przekracza 500 złotych mamy do czynienia z wykroczeniem (art. 278 § 1 kodeksu karnego w zw. z art. 119 kodeksu wykroczeń – stan prawny na 1 lipca 2023 r.).
Jaka kara za kradzież?
Zgodnie z art. 278 § 1 kodeksu karnego kradzież w typie podstawowym zagrożona jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Ustawodawca wprowadził przepis, zgodnie z którym w przypadku wypadku mniejszej wagi sprawca podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Na co należy zwrócić uwagę, to że zgodnie z art. 278a § 1 kodeksu karnego za popełnienie przestępstwa kradzieży szczególnie zuchwałej ustawodawca przewidział karę surowszą, tj. od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia.
Ostatecznie kodeks karny przewiduje obostrzenie odpowiedzialności karnej za kradzież oraz kradzież zuchwałą w sytuacji, w której sprawca ukradł mienie znacznej wartości (art. 115 § 5 kodeksu karnego – mieniem znacznej wartości jest mienie, którego wartość w czasie popełnienia czynu zabronionego przekracza 200.000 zł.), w tym przypadku przewiduje się karę od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.
Do jakiej kwoty kradzież jest wykroczeniem?
Kradzież lub przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej jest wykroczeniem, jeśli wartość mienia nie przekracza 500 złotych w momencie popełnienia przestępstwa (art. 278 § 1 kodeksu karnego w zw. z art. 119 kodeksu wykroczeń – stan prawny na dzień 1 lipca 2023 r.).
Niniejszy wpis nie stanowi porady prawnej, każda sprawa karna powinna być analizowana indywidualnie.
-
Kradzież do 100 złotych jest wykroczeniem. Zgodnie z art. 119 par 1 kodeksu wykroczeń kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 800 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
-
Nieletni, czyli osoba która w momencie kradzieży nie ukończyła 17 lat, może mieć wszczęte postępowanie w oparciu o ustawę z 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Za posiadanie narkotyków 16 latkowi może grozić m.in., upomnienie, zobowiązanie do określonego postępowania (naprawienia wyrządzonej szkody, wykonania wskazanych prac), nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekunów, nadzór kuratora, przepadek rzeczy, umieszczenie w rodzinie zastępczej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, socjoterapeutycznym lub leczniczym.
-
Kodeks postępowania karnego nie wprowadza żadnego wymogu co do czasu, w jakim należy złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa kradzieży. W praktyce pokrzywdzeni dokonują tego niezwłocznie, celem jak najlepszego zabezpieczenie ich interesu prawnego. Jedynym ograniczeniem są terminy przedawnienia karalności określone w kodeksie karnym.
-
Kradzież jest przestępstwem ściganym z oskarżenia publicznego, jednakże w sytuacji w której kradzież została dokonana na szkodę osoby najbliższej, ściganie umożliwia wniosek pokrzywdzonego. Pokrzywdzony, będący osobą najbliższą sprawcy, może w każdym momencie cofnąć wniosek o ściganie sprawcy kradzieży, co spowoduje umorzenie postępowania karnego.
-
Przy przywłaszczeniu sprawca wszedł legalnie w posiadanie rzeczy, a następnie wbrew woli właściciela rozporządził nią jak właściciel, np. pożyczyliśmy komuś telefon, a ta osoba sprzedała go w lombardzie. W przypadku kradzieży, sprawca wchodzi nielegalnie w posiadanie rzeczy, dokonuje tzw. zaboru, np. poprzez wyjęcie telefonu z torebki pokrzywdzonego.