Okres próby (warunkowe zawieszenie)
Okres próby w przypadku warunkowego zawieszenia wykonania kary jest czasem, na który sąd może zawiesić wykonanie kary do jednego roku pozbawienia wolności. Jak sama nazwa wskazuje, ma na celu poddanie sprawcy próbie, w trakcie której dojdzie do weryfikacji ustalonej przez sąd pozytywnej prognozy kryminologicznej.
Sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze nieprzekraczającym roku, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie był skazany na karę pozbawienia wolności i jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec niego celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa.
Zawieszenie wykonania kary następuje na okres próby, który wynosi od roku do 3 lat i biegnie od uprawomocnienia się wyroku
W wypadku zawieszenia wykonania kary wobec sprawcy młodocianego oraz sprawcy, który popełnił przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej, okres próby wynosi od 2 do 5 lat.
Jeśli sprawca pomyślnie przejdzie okres próby, to po 6 miesiącach od jego zakończenia skazanie ulega zatarciu z mocy prawa.