Polskie sądy to nie jedyne sądy, w których ochrony prawnej szukać mogą jednostki.
Od 1993 r. częścią polskiego porządku prawnego jest Europejska Konwencja Praw Człowieka – umowa międzynarodowa, na mocy której powstał Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka jest postępowaniem wysoce sformalizowanym, a przypadkowe niespełnienie tych wymogów może skutkować uznaniem skargi za niedopuszczalną. Postępowanie
przed ETPCz prowadzone jest w jednym z dwóch języków – po angielsku bądź po francusku, przy czym do momentu zakomunikowania skargi (poinformowania rządu, że skarga została złożona i wezwania rządu do złożenia obserwacji w związku ze skargą), możliwe jest prowadzenie korespondencji z Trybunałem po polsku.
Europejski Trybunał Praw Człowieka ma także prawo, na mocy art. 34 Konwencji i art. 39 Regulaminu Trybunału, wydawania środków tymczasowych, wykonanie których jest obowiązkiem rządu, a ich niewykonanie stanowi naruszenie art. 34 Konwencji.
Jeżeli w sprawie potencjalnie występuje materia, która mogłaby być podstawą skargi do ETPCz, warto zawczasu – już na etapie postępowania przed polskim sądem – opracować taktykę procesową, mającą doprowadzić do uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał w Strasbourgu.
Orzeczenia ETPCz stanowią jedną z podstaw wznowienia postępowania krajowego.
Celem uzyskania informacji o możliwości prowadzenia Państwa sprawy, prosimy o kontakt e-mail lub telefoniczny.