Analogicznie jak w przypadku apelacji, w portfolio Kancelarii są sprawy, w których kasacja była pierwszym pismem procesowym, składanym przez prawników Kancelarii – ale reprezentujemy przed Sądem Najwyższym także klientów w sprawach, którzy zaufali nam od początku – od postępowania przygotowawczego czy nawet od zatrzymania.
Kasacja jest skomplikowanym pismem procesowym, które kierować należy przeciwko wyrokowi sądu odwoławczego – co istotne, kasacja nie może być powtórzeniem apelacji, Sąd Najwyższy nie jest sądem III instancji, co wielokrotnie podkreślał ten Sąd w wielu orzeczeniach.
Sąd Najwyższy jest związany zarzutami kasacyjnymi (co oznacza, że nie dokonuje kontroli zaskarżonego wyroku w zakresie szerszym, aniżeli wynika to z zarzutów kasacji, ograniczenie to nie dotyczy bezwzględnych przyczyn odwoławczych), nie można w kasacji kwestionować dokonanych przez sąd odwoławczy (ani, tym bardziej, sąd I instancji) ustaleń faktycznych (co można czynić w apelacji).
Generalnie, kasacja przysługuje od wyroku uniewinniającego, a od wyroku skazującego – tylko wtedy, gdy orzeczono karę bezwzględnego pozbawienia wolności (możliwe jest jednak złożenie kasacji w sprawie, w której orzeczono karę łagodniejszą, pod warunkiem jednak podnoszenia wyłącznie zarzutów kwalifikowanych jako bezwzględne przesłanki odwoławcze).
Mając na względzie orzecznictwo ETPCz i TSUE, prawnicy Kancelarii dochowują wszelkich starań, by tam, gdzie leży to w interesie klienta, kasacja została rozpoznana przez sąd, w składzie którego zasiadają sędziowie dający realizację gwarancji prawa do rozpoznania sprawy przez niezależny sąd ustanowiony ustawą.
W sprawach, w których złożenie kasacji jest możliwe – kasacja to ostatni moment, by przed sądem krajowym podnieść naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, co ma kapitalne znaczenie z perspektywy szans na uzyskanie korzystnego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
W sprawach, gdzie – z uwagi na rodzaj wymierzonej kary i zakwalifikowanie dostrzeżonych naruszeń – nie jest możliwe złożenie kasacji przez stronę, prawnicy Kancelarii sporządzają, w imieniu swoich klientów, wnioski o wywiedzenie kasacji nadzwyczajnej do Rzecznika Praw Obywatelskich czy, ewentualnie, do Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego. Podmioty te bowiem zawsze mogą wnieść kasację, także od najłagodniejszych wyroków skazujących, nie ograniczając się wyłącznie do podniesienia kwestii będących bezwzględnymi przesłankami odwoławczymi.
Celem uzyskania informacji o możliwości prowadzenia Państwa sprawy, prosimy o kontakt e-mail lub telefoniczny.