Zażalenie to środek odwoławczy w którym kwestionuje się zasadność wydanego przez sąd postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztowania. Na postanowienie o zastosowaniu lub przedłużeniu stosowania tymczasowego aresztowania przysługuje zażalenie do sądu odwoławczego w terminie 7 dni od daty ogłoszenia postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztowania lub od daty doręczenia tego postanowienia podejrzanemu, jeżeli nie był obecny na posiedzeniu.
Tymczasowe aresztowanie to najsurowszy środek zapobiegawczy, stosowany w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo także w celu zapobiegnięcia popełnieniu przez podejrzanego/oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa. Polega on na izolacji podejrzanego w trakcie trwającego postępowania, na czas oznaczony w postanowieniu sądu. Izolacja polega na umieszczeniu podejrzanego w areszcie śledczym.
Zażalenie na tymczasowe aresztowanie – termin?
Zażalenie na postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wnosi się w terminie 7 dni od ogłoszenia postanowienia, jeżeli strona była obecna przy ogłoszeniu albo 7 dni od dnia doręczenia jej postanowienia.
Termin na wniesienie zażalenia na tymczasowe aresztowanie biegnie osobno dla podejrzanego oraz dla jego obrońcy. Odpis postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztowania zostaje doręczony podejrzanemu po ogłoszeniu tego postanowienia.
Art. 252 § 1 k.p.k. stanowi, że na postanowienie w przedmiocie tymczasowego aresztowania – środka zapobiegawczego – przysługuje zażalenie na zasadach ogólnych, chyba że ustawa stanowi inaczej. Zasady ogólne, o których mowa w art. 252 k.p.k. znajdują się Rozdziale 50 kodeksu postępowania karnego, dotyczącym zażaleń i sprzeciwów.
Art. 252.
§ 1. Na postanowienie w przedmiocie środka zapobiegawczego przysługuje zażalenie na zasadach ogólnych, chyba że ustawa stanowi inaczej.
§ 2. Na postanowienie prokuratora w przedmiocie środka zapobiegawczego zażalenie przysługuje do sądu rejonowego, w którego okręgu prowadzi się postępowanie.
§ 3. Zażalenie na postanowienie w przedmiocie środka zapobiegawczego sąd rozpoznaje niezwłocznie, z tym że zażalenie na postanowienie w przedmiocie tymczasowego aresztowania nie później niż przed upływem 7 dni od przekazania sądowi zażalenia wraz z niezbędnymi aktami.
Zgodnie z art. 460 k.p.k. zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od daty ogłoszenia postanowienia, a jeżeli ustawa nakazuje doręczenie postanowienia – od daty doręczenia.
Art. 460. [Termin wniesienia]
Zażalenie lub sprzeciw wnosi się w terminie 7 dni od daty ogłoszenia postanowienia, a jeżeli ustawa nakazuje doręczenie postanowienia – od daty doręczenia. Dotyczy to również zażalenia na zawarte w wyroku rozstrzygnięcie w przedmiocie kosztów lub opłat; jeżeli jednak odwołujący się złoży wniosek o sporządzenie na piśmie oraz doręczenie uzasadnienia wyroku, zażalenie można wnieść w terminie przewidzianym do wniesienia apelacji.
Powyższe potwierdza stanowisko wyrażone przez sądu powszechne, w sprawach, dotyczących stosowania i przedłużenia stosowania tymczasowego aresztowania.
W przypadku posiedzenia w przedmiocie przedłużenia stosowania tymczasowego aresztowania, jeśli na terminie posiedzenia obecny był obrońca, a podejrzany nie został na nie sprowadzony, sąd powinien doręczyć mu odpis postanowienia o przedłużeniu stosowania tymczasowego aresztowania.
Warto dodać, że w sytuacji gdy zostanie wydane postanowienie o przedłużeniu stosowania tymczasowego aresztowania na posiedzeniu, na którym był obecny podejrzany lub oskarżony i zostanie on pouczony o środkach zaskarżenia, jednakże złoży wówczas wniosek – w trybie art. 157 k.p.k. – o doręczenie mu odpis postanowienia w przedmiocie przedłużenia stosowania tymczasowego aresztowania to termin ten nie zacznie biegu od doręczenia oskarżonemu odpisu postanowienia, a od dnia ogłoszenia postanowienia, na którym był obecny .
Kto może wnieść zażalenie na tymczasowe aresztowanie?
Zażalenie na postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania przysługuje stronom, a także osobie, której postanowienie bezpośrednio dotyczy, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Niewątpliwie taką osobą jest osoba wobec której zastosowano tymczasowe aresztowanie. Obok podejrzanego, również i jego obrońca może sporządzić i wnieść zażalenie na postanowienie o zastosowaniu lub przedłużeniu stosowania tymczasowego aresztowania.
Art. 459. [Postanowienia podlegające zaskarżeniu]
§ 1. Zażalenie przysługuje na postanowienia sądu zamykające drogę do wydania wyroku, chyba że ustawa stanowi inaczej.
§ 2. Zażalenie przysługuje także na postanowienia co do środka zabezpieczającego oraz na inne postanowienia w wypadkach przewidzianych w ustawie.
§ 3. Zażalenie przysługuje stronom, a także osobie, której postanowienie bezpośrednio dotyczy, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Tymczasowe aresztowanie jest środkiem zapobiegawczym o charakterze izolacyjnym. Zgodnie z przepisem art. 252 § 1 -3 k.p.k. zażalenie przysługuje również na postanowienie w przedmiocie środków zapobiegawczych, w tym w przedmiocie stosowania lub przedłużenia stosowania tymczasowego aresztowania.
Art. 252. [Zażalenie]
§ 1. Na postanowienie w przedmiocie środka zapobiegawczego przysługuje zażalenie na zasadach ogólnych, chyba że ustawa stanowi inaczej.
§ 2. Na postanowienie prokuratora w przedmiocie środka zapobiegawczego zażalenie przysługuje do sądu rejonowego, w którego okręgu prowadzi się postępowanie.
§ 3. Zażalenie na postanowienie w przedmiocie środka zapobiegawczego sąd rozpoznaje niezwłocznie, z tym że zażalenie na postanowienie w przedmiocie tymczasowego aresztowania nie później niż przed upływem 7 dni od przekazania sądowi zażalenia wraz z niezbędnymi aktami.
W praktyce wymiaru sprawiedliwości zasadniczy problem sprawia zwrot „bezpośrednio dotyczy” w odniesieniu do osób które mają legitymacje do zaskarżenia niekorzystnego w ich ocenie postanowienia. W potocznym rozumieniu, tymczasowe aresztowanie dotyczy również rodziny podejrzanego – osób dla niego najbliższych – gdyż jest on wyrywany z rzeczywistości i osadzany w warunkach izolacji. Niestety Sąd Najwyższy w swym orzecznictwie przesądził, że osobą której postanowienie bezpośrednio dotyczy, jest tylko taka osoba, nie będąca stroną, do której odnosi się wprost ta decyzja procesowa.
Zażalenie na tymczasowe aresztowanie – do jakiego sądu?
Zażalenie na postanowienie w przedmiocie tymczasowego aresztowania wnosi się do sądu odwoławczego, za pośrednictwem sądu, który wydał postanowienie o zastosowaniu lub przedłużeniu stosowania tymczasowego aresztowania.
Sądem odwoławczym w przypadku sądu rejonowego będzie właściwy sąd okręgowy, natomiast w przypadku sądu okręgowego będzie to sąd apelacyjny. Od postanowienia sądu apelacyjnego przysługuje zażalenie do sądu apelacyjnego, orzekającego w składzie 3 sędziów.
– | Sąd I instancji | Sąd II Intancji |
1 | sąd rejonowy | sąd okręgowy |
2 | sąd okręgowy | sąd apelacyjny |
3 | sąd apelacyjny | sąd apelacyjny – skład 3 osobowy |
Zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie postępowania karnego zażalenie na postanowienie w przedmiocie środka zapobiegawczego sąd rozpoznaje niezwłocznie a zażalenie na postanowienie w przedmiocie tymczasowego aresztowania nie później niż przed upływem 7 dni od przekazania zażalenia wraz z niezbędnymi aktami. Niestety praktyka pokazuje, że powyższy czas niejednokrotnie jest zdecydowanie dłuższy.
Zażalenie na tymczasowe aresztowanie – posiedzenie?
Zażalenie na postanowienie sądu I instancji o zastosowaniu tymczasowego aresztowania lub przedłużenie stosowania tymczasowego aresztowania rozpoznawane jest przez sad odwoławczy (sąd okręgowy lub sąd apelacyjny) na posiedzeniu. Jawność posiedzenie jest wyłączona dla publiczności.
O posiedzeniu w przedmiocie rozpoznania zażalenia na postanowienie o zastosowaniu lub przedłużeniu stosowania tymczasowego aresztowania sąd odwoławczy (sąd okręgowy lub sąd apelacyjny) zawiadamia podejrzanego oraz jego obrońcę.
Co ważne, strony mają prawo, a nie obowiązek stawiennictwa na posiedzeniu sądu odwoławczego, na którym będzie rozpatrywane zażalenie na postanowienie o zastosowaniu lub przedłużeniu stosowania tymczasowego aresztowania. Podejrzany, który został tymczasowo aresztowany – przebywając w areszcie śledczym – może samodzielnie lub za pośrednictwem swojego obrońcy, złożyć wniosek o sprowadzenie go na termin posiedzenia. Niestety w praktyce wymiaru sprawiedliwości wnioski te są rozpatrywane pozytywnie niebywale rzadko.
Na zażalenie sądu II instancji co do zasady nie przysługuje zażalenie, chyba że jest on sądem faktycznie stosującym tymczasowe aresztowanie. Z taką sytuacją mamy do czynienia, kiedy sąd I instancji nie uwzględnia wniosku prokuratora o zastosowanie tymczasowego aresztowania, a następnie na skutek zażalenia prokuratora sąd II instancji zmienia to postanowienie i faktycznie stosuje tymczasowe aresztowanie. Wtedy obrońcy i podejrzanemu przysługuje zażalenie, za pośrednictwem sądu II instancji, do składu równorzędnego tego samego sądu.
Niniejszy wpis nie stanowi porady prawnej, każda sprawa karna powinna być analizowana indywidualnie.